Matrah Güncellemesi Bir Fırsat Mı?

Matrah Güncellemesi Bir Fırsat Mı?

29 Kasım 2022

Uzun zamandır beklenen, ha bugün ha yarın olacak denen, araç fiyatları yarıya düşecek ya da hiçbir şey fark etmeyecek denilen matrah güncellemesi nihayet 23 Kasım 2022 tarihinde açıklandı. Peki o zaman tam olarak tablo nedir: Çoğunluğu Türk üretimi olan satış fiyatı 600.000₺’nin altında olan otomobillerin yüzde 5 ila yüzde 17 arasında fiyatları düşerken bu rakamın üzerinde kalan araçların fiyatları ise matrah güncellemesinden etkilenmedi. Bunun yanı sıra hibrit araçların matrahları güncellenmesine rağmen kanunun etkileyebileceği tek hibrit araç üreticisi Toyota’da sadece 1 adet araç bu kapsama girebildi, yani hibrit ve elektrikli araçlarda hiçbir fiyat güncellemesi olmadığını söyleyebiliriz. 

Peki tekrar başlığa dönelim, matrah güncellemesi bir fırsat mı, evet kesinlikle bir fırsat ama acele etmeniz şart, peki neden?

Matrah Güncellemesi Nasıl Değerlendirilmeli?

Eğer araçlar son dönemdeki gibi sürekli zamlanmaya devam ederse bu matrah değişikliğinin yarattığı indirim bir ay, belki de bilemediniz bir buçuk ay dayanacak gibi gözüküyor. O zaman kararlısınız ve hemen yeni bir aracı finansa edebileceksiniz. Bu sefer de karşınıza “Bayide araç var mı?” sorusu çıkacaktır. Zira bu düşük fiyat gamındaki araçlarda talebi karşılayabilecek kadar araç olmama ihtimali çok yüksek. Arz edilecek araçların bir kısmını da kısa dönem ve uzun dönem kiralama firmaları alacaktır, dolayısıyla perakendeye yeterince araç kalmayabilir. 

Ayrıca eğer satmak istediğiniz bir ikinci el aracınız varsa ve bu aracı otomobil bayisinde değerlendirmek isterseniz önünüze çıkacak diğer konu da bayinin takasa aracı almak istememesi veya ikinci el aracınızın da matrah güncellemesi sonucu değer kaybının söz konusu olacaktır.

Matrah Güncellemesi Sonucu Ne Yapılmalı?

Bu tip indirim yaratan vergi değişikliği veya matrah güncellemelerinde, elinizi çabuk tutar, araç bakarken aşırı seçici olmaz, renklere ve bazen de aracın versiyonlarına takılmazsanız avantajlı bir fiyattan araç almanız işten bile değil. Size tavsiyemiz daha otomobil plazalarına gitmeden internet üzerinden sıkı bir araştırma ile potansiyel hedeflerinizi belirlemeniz ve hızla hareket etmenizdir. Telefonla hiç uğraşmadan hemen almayı düşündüğünüz markanın bayilerine bir ziyarette bulunabilirsiniz. 

Unutmayın, bu tip dönemlerde ciddi yoğunluk oluyor ve de satış danışmanlarına ulaşmak çok zorlaşıyor. Bu sebeple ziyaret etmeniz daha uygun olacaktır. Başka bir uyarımız daha olacak: Yeni araba almak için sizden daha fazla yanıp tutuşan biri kendi ikinci el otomobilini uygun fiyatla satıyor olabilir. İstediğiniz otomobilin yeniye yakın ikinci elini çok ciddi avantajla da alabilirsiniz. Evinizden çıkmadan koyun kahvenizi ve ilanlara şöyle bir göz atın. Özellikle son 48 saate daha dikkatli bakın. Belki de sürpriz fiyatlı ikinci el bir araç sizin olmak için oradan size göz kırpıyordur.