2. El Otomobil Nereden Alınır?

2. El Otomobil Nereden Alınır?

09 Temmuz 2022

2.El otomobil almak istiyorsunuz, bütçe tamam, paranızı hazırladınız, krediye karar verdiniz ve nihayetinde asıl soruya geldiniz: “Aracı nereden alabilirim?”. Seçenekler kafa karıştıracak kadar çok. Bu seçenekler arasında şunlar yer alır: 

  • Doğrudan araç sahibinden alabilirsiniz

  • Küçük bir galeriden ya da 2. el otomobil esnafından alabilirsiniz

  • Büyük bir galeriden alabilirsiniz

  • Yetkili bir satıcının 2. el showroomundan alabilirsiniz

  • Bunun yanı sıra bir tanıdığınızdan ya da güvenilir bir kişiden alabilirsiniz

“Bu benim arabam!” diyeceğiniz aracı almak için öncelikli tavsiyemiz güvenli bir alanda kalmanız olacaktır. Herhangi bir ihmal edeceğiniz nokta, bütçenizde çok büyük bir delik açabilir ya da birikiminizi kaybedebilirsiniz. Peki ne yapmalısınız?

İkinci El Araç Satın Alma Sürecinde Önemli Noktalar

Aracı kurumsal ya da kurumsal olmayan bir yerden alabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. Şu şekilde takip edebilirsiniz:

  • Aracı kurumsal açıdan güvenilir ikinci el satıcıdan almıyorsanız kesinlikle detaylı ekspertiz yaptırmadan satın almamanızı tavsiye edebiliriz. “2. el otomobile detaylı ekspertizi nerede yaptırmalıyız?” sorusuna başka bir blog paylaşımımızda açıklık getireceğiz. Fakat şimdilik şunu söyleyebiliriz: Ekspertiz raporunu almak da yeterli değil. Bu raporu inceleyerek aracın durumunu net olarak anlamalısınız. Eğer 2. el otomobil raporunu değerlendirecek derecede bilgi sahibi değilseniz bu raporu uzman bir kişiye göstererek onun fikrini alabilirsiniz. Alma işleminizi güvenceye aldığınızda ve danıştığınızda olası binlerce lira ekstra harcama yapmanızın da önüne geçersiniz.

  • 2.el otomobili; tanıdığınızdan, arkadaşınızdan veya akrabanızdan da alabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken ileride çıkacak birçok komplikasyonu, can sıkıcı durumu engellemek için bir ekspertiz firmasına veya bir yetkili servise götürüp aracı incelettirmenizdir. Zira otomobillerde sahibinin bile bilmediği çeşitli sorunlar olabiliyor. Niyet kötü olmasa bile kullanıcının bilmediği ve 2. el aracın fiyatını etkileyebilecek kaza ya da boya gibi değişkenler olabilir.

  • Aracı direkt araç sahibinden alıyorsanız kesinlikle aracı görmeden, evraklarını kontrol etmeden ilana bakarak kaparo, peşinat göndermeyiniz. Google üzerinde yapacağınız basit bir arama ile ilana kendinin olmayan sanal bir aracı koyarak onlarca kişiden kaparo alan bir dolandırıcı haberine ulaşabilirsiniz. Bu sebeple her şey çok iyiyse belki de siz de haber olmak üzere olabilirsiniz, lütfen dikkatli olun.

  • Eğer aracınızı kurumsal bir ikinci el satış noktasından almıyorsanız unutmamanız gereken bir durum var: Tüketici kanunu kapsamında yayınlanan 2. el yönetmeliğinin 2. el araç satın alan kişilere tanıdığı, belli kapsamdaki araçlar için geçerli olan 2. el otomobil garantisi sizin için geçerli olmayacaktır. Yaptırdığınız tüm kontrollere ve ekspertiz raporlarına rağmen, aracınızda bir aksaklık ortaya çıkarsa bunu aracın eski sahibinden talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Oysa aracınızı profesyonel olarak bu işi yapan bir kurumdan satın aldığınızda kanunda belirtilen şartları taşıyan bir sorun olduğu zaman, ilgili 2. el kurumundan zararın tazminini ve sorunun giderilmesini ya da aracın iade alınmasını talep edebilirsiniz.