2. El Otomobil Almak İçin Doğru Zaman mı?

2. El Otomobil Almak İçin Doğru Zaman mı?

28 Temmuz 2022

İkinci el otomobil almadan önce aklınıza bunun doğru bir zamanda gerçekleşip gerçekleşmediğine dair bir soru gelebilir. Bu soru hem otomobil sahibi olup değiştirmek isteyenlerin hem ilk defa araç sahibi olacakların ya da evine bir araç daha almak isteyenlerin satın alma kararını etkileyecektir. Peki gerçekten araç almak için doğru zamanı nasıl anlayabilirsiniz ya da bunu net bir şekilde bilmek ve fiyatları öngörmek mümkün müdür?

İkinci El Araç Alırken Bütçe ve Aylık Masraflar

2. el araç almak için doğru zaman mı, sorusuna iki farklı açılardan yaklaşmanız gerekir. Bunlardan biri bütçenizin şu anda müsait olup olmadığıyla ilgilidir. Aynı zamanda bu bağlamda araca gerçekten ihtiyacınızın olup olmadığını da sorgulayabilirsiniz. Bir diğeri ise araç fiyatları ve araç kredilerinin optimal bir noktada olup olmadığıdır. Fiyatların ani bir şekilde düşmesi ya da faiz oranlarının düşmesi gibi durumları değerlendirebilirsiniz.

İkinci el otomobilin şu an için sizin için elzem mi olduğunu ve bütçenizin yeterli olup olmadığını size bırakıyoruz. Sadece burada tek bir uyarımız olacak: Aracı satın alması çoğu zaman son derece kolay olurken sonraki masraflarını karşılamak hiç de kolay olmuyor. Aracınızı aldıktan sonra hemen 2. el araç trafik sigortası ve kasko sigortası gerekir. Yılda 2 kere motorlu taşıtlar vergisi, evinizde uygun park yeri yoksa otopark ücreti, yıkama, benzin, yıllık bakım gibi daha birçok maddeyle liste uzar. Çoğu zaman hesapladığınızın üzerinde bir aylık gider ortaya çıkabilir. Ayrıca aldığınız 2. el otomobil kredisinin aylık taksitlerinin de bütçenizdeki yerine bu aylık rutin masraflarını ekleyerek hesaplamanız, ileride ortaya çıkabilecek ve bütçenizi zorlayacak bir durumdan sizi koruyacaktır.

İkinci El Otomobil Almak İçin Doğru Zaman Nasıl Anlaşılır?

Peki bu yazıyı okuduğunuz anda piyasadaki fiyatlara baktınız mı? Sizce bu fiyatlar uygun mu ve araba almak için doğru bir zaman mı? Buna cevap verebilmek için araba fiyatlarını etkileyen iki unsuru düşünmek gerekir: Döviz kurları ve tedarik durumu. Döviz kurlarının araç fiyatlarını nasıl etkilediği malumunuz. 

Araçların birçok parçası ithal ve hammadde dövize bağlı. Türk lirası değer kaybederse araç fiyatları artar ve Türk lirası değer kazanırsa otomobil fiyatları düşer. Araç almak için doğru zaman konusunda ekonomi uzmanları bile yorum yapmaktan kaçınırken bizim burada doğru zamanla ilgili bir yorum yapmamız maalesef pek mümkün değil. Otomobil üretimindeki parça tedarik sıkıntısını haberlerden mutlaka görmüşsünüzdür. 

Sonuç

Covid19 pandemisi ile ilk önce çip krizi patlak verdi, sonra da farklı hammadde problemlerinden tüm dünyada araç fiyatları arttı. Bu yazıyı kaleme aldığımız anda hâlâ artmaya devam ediyor. Uzmanlar tedarik krizinin araç fiyatlarına olumsuz etkisinin ne zamana kadar süreceğini söyleyemiyorlar ama belki çok kısa vadede olmasa da muhakkak daha fazla üretim için bir çözüm bulunacaktır diye düşünüyoruz. 

Daha da önemlisi sıfır araçlarda yeterli üretim olmadığı için ikinci el otomobil fiyatları da sürekli artıyor, hatta zaman zaman ikinci el araç fiyatlarının sıfır araçların liste fiyatlarını bile geçtiğini gözlemliyoruz. Sözün özü, eğer sıfır araç bayileri size istediğiniz aracı veremiyorsa, ne zaman geleceği konusunda net bir bilgiye sahip değilse ve en önemlisi fiyatta sabitleyemiyorsa sıfıra yakın, çok iyi kondisyonda, az kilometre yapmış bir ikinci el aracı almak için doğru zaman olabilir. Yeter ki ikinci el otomobil fiyatı piyasaya göre çok yüksek olmasın ve aracı doğru bir satıcıdan alıyor olun.