İkinci el otomobil satışında 6 bin km şartı alındı!

İkinci el otomobil satışında 6 bin km şartı alındı!

17 Ağustos 2022

16 Ağustos 2022 Salı günü yeni yönetmelikle 2. el otomobil satışlarında bazı değişikliklere gidildiği Resmi Gazete’de yayımlandı. 1 Temmuz 2023’e kadar geçerli olacak bu değişiklikle ilgili bilgi sahibi olunması gereken şartlara yazı içinde değiniyor olacağız. 6 bin km şartı ve 6 ay geçmiş olması gibi noktaların ne demek olduğunu bu yazı içinde takip edebilirsiniz.

Bu değişikliğe dair temel noktaları özetle şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yönetmelik sadece ikinci el kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenlere yönelik gerçekleşecektir. Bu da bu sınırlamaların şahıslara yönelik uygulanmayacağını ifade eder.
  • Bu karara göre sıfır km alınan bir aracın satışa sunulabilmesi için aynı anda hem 6 ay geçmesi gerekiyor hem de ilk tescil tarihinden 6 ay geçmiş olması gerekiyor.
  • Bu yönetmeliğin yürürlüğe girip tam olarak işlenmesi için 15 Eylül 2022 tarihine kadar firmalara süre verildi. Bu süre boyunca bu şartları sağlamayan ikinci el arabaları satmak için zamanları olacaktır.

Bu gelişmeler 2. el otomobil piyasasında ciddi değişikliklere sebep olacak mı?

Aslında insanların aklına ilk gelen soru bu şekilde. Buna dair ilk cevabımız ise kesinlikle bir şeylerin değişeceğine yöneliktir. Bu değişiklik yayımlanmadan önceki zamanlarda artık sıfır araç almak isteyenleri isyan ettirecek raddeye varan şikayetler ortaya çıkmıştı. Bu kararla birlikte bunların biraz da olsa önüne geçilecektir.

Ancak şahısların alacağı araçlarla ilgili herhangi sınırlayıcı bir durum olmadığından mesleği otomobil alım satımı olmayan ancak birikimiyle her yıl belli adette araba alıp satan kişilerin sıfır kilometre plakalanmış ikinci el otomobil alım satımı yapması da engellenmemiş olacaktır.

Bu karar yerine farklı bir yöntem düşünülebilir miydi?

Bu spot piyasa tamamen engellenebilir miydi ya da farklı bir yöntemle bunun önüne geçilebilir miydi gibi sorular akla gelebilir. Sıfır araç arzının kısıtlı olduğu ve tüketici talebinin yüksek olduğu dönemlerde maalesef bu işi tamamen durdurmak imkânsız gibi gözüküyor.

Her ne kadar tüketicilerin büyük bir kısmı araç alırken ciddi araştırmalar yapmayı ve gerekirse alımlarını geciktirtirmeyi düşünse de hayal ettiği arabaya hızla kavuşmak isteyen kişiler özellikle döviz kurlarından endişe ederek sıfır liste fiyatının üzerinde araçları satın alabiliyorlardı. Ancak alınan kanuni önlemlerle yüzde yüz hedefine ulaşılması da düzenleyici bir rol üstleneceklerdir. Bunun ötesinde de serbest piyasa şartları ile 2. el otomobil piyasası kendi denge noktasını zaman içinde bulacaktır.