İkinci El Otomobil Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta

İkinci El Otomobil Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta

29 Ağustos 2022

Hayalinizdeki araca sıfırdan ulaşmak için yeterince bütçeniz yoksa ikinci el araç fırsatlarını inceleyebilirsiniz. İstediklerinizi karşılayan sıfıra yakın araçlar bulabileceğiniz gibi daha düşük bir bütçeye sahipseniz o bütçe çerçevesinde de iyi araçlara erişebilirsiniz. Bu noktada aklınızda bazı sorular olabilir. Bu sorular çerçevesinde hangi araçları seçmek istediğinizi ve bu araçların özelliklerini belirlemiş olmanız neye odaklanmanız gerektiğini net bir şekilde gösterecektir.

Belirlediğiniz bu kriterlerde belki gözünüzden kaçan ikinci el araç seçmenin en önemli noktaları yer almıyordur. Bu yazı içinde sizler için ikinci el araç seçerken dikkat etmeniz gereken önemli noktaları hazırladık. Bu noktaları 2. el otomobil seçerken listenize dahil ederek referans alabilirsiniz.

İkinci El Otomobil Neden Alınır?

İkinci el otomobil almak için insanların farklı motivasyonları vardır. Kimisi daha farklı bir amaçla kullanmak istediği için 2. el araçlara bakarken kimisi de bütçesini sıfır araca göre ayarlayamadığı için ikinci el otomobilleri inceler. Bu farklı motivasyonların ortak noktaları ise kaliteli ve özellik olarak sıfır araca yakın bir 2. el otomobile sahip olmaktır.

Kaliteli ikinci el bir araca sahip olmak hayal değildir. Her ne kadar insanlar ikinci el olunca sıfır kadar iyi olmayacağını düşünse de isteklerini net bir şekilde belirleyip bunlara uygun bir araç aldıklarında bu düşünce içinde olmayacaklardır. İkinci el araç almak için bu noktalar arasında şu 5 madde öne çıkar:

1.Aracı ne amaçla kullanacağınızı belirleyin.

Aracı ne amaçla kullanmak istediğiniz araç alma motivasyonunuzla direkt ilgilidir. Şehir içi kullanımda ailenizle bir yerden bir yere giderken ya da çocuğunuzu okula bırakmak gibi sebeplerle aracı kullanacak olabilirsiniz. Bunun yanı sıra ticari amaçlar için de araç isteyebilirsiniz. İş yerinde mal taşımak ya da müşterilerinizle bazı noktalara gidip görüşmeler gerçekleştirmek için aracı kullanabilirsiniz. Amacınıza uygun araçlar bakmanız daha doğru seçimler yapmanızı sağlayacaktır.

2.Listelediğiniz araçların markası ve modeline ilişkin olumlu olumsuz yorumları okuyun.

Daha önce istediğiniz araçları kullanan insanlar vardır. Onların yaptığı olumlu ya da olumsuz yorumları okuyarak neyle karşılaşacağınıza hazırlıklı olmanız araç tercihi yaparken iyi bir referans sağlayacaktır. Yorum yapan insanların sosyoekonomik durumlarını ve hangi sebeplere bağlı bu yorumları yaptıklarını dikkatle takip edebilirsiniz.

3.Aracı kaç sene kullanacağınızı ve kullanım sıklığınızı netleştirerek istediğiniz ikinci el araçların şu anda kaç kilometrede olduğuna bakın.

Araçlar modellerine göre belirli bir km’den sonra perte çıkmaya doğru gidebilir. Bu yüzden ikinci el otomobil alırken gerçekçi hedefler koymak gerekir. Örneğin kaç sene kullanmak istediğinizi ve bu seneler içinde kaç km yapacağınızı düşünerek araçlar arasında seçim yapabilirsiniz.

4.Aracın ekspertiz raporunu inceleyin.

Sizden önce kullanılan araçların kaza raporları ya da başka nedenlerle aldıkları hasarlara ilişkin belgeler detaylı olarak ekspertiz raporu içinde yer alır. Bu belgeleri satın almak istediğiniz kişiye ya da satan galeriye sorarak inceleyebilirsiniz. Rapor içinde özellikle aracı satın aldığınızda hasarlara dair ekstra yapacağınız masrafları da düşünerek karar verebilirsiniz.

5.Süreci tek başınıza yürütmek yerine OTOLEO yetkililerinden destek alın.

İkinci el alım satım işlemleri tek başına taraflarca yürütüldüğünce birçok sorun ortaya çıkabilir. Bunların en başında güven sorunu gelmektedir. Özellikle birbirini tanımayan iki tarafın ortak bir noktada anlaşması güç olabilmektedir. Tüm bu süreçleri tek başınıza yürütmek yerine OTOLEO güvencesiyle sürdürmeyi tercih edebilirsiniz. Almak istediğiniz araçları web sitemiz üzerinden listeleyebilir, aklınıza takılan soruları direkt bizlere ulaşarak sorabilirsiniz.