2. El Araç Kredisi ile Aracı Taksitle Almak

2. El Araç Kredisi ile Aracı Taksitle Almak

02 Ağustos 2022

Bir miktar para biriktirdiniz, hayalini kurduğunuz arabaya bir adım daha yaklaştınız, fakat daha fazla beklemek istemiyorsunuz. 2. el arabanıza bir an önce kavuşmak istiyorsunuz. İşte bu noktada taksitli otomobil almak için araştırmaya başlayabilirsiniz. Araştırma yaptığınız süre boyunca taksitle 2. el otomobile ulaşmak için farklı seçeneklerle karşılaşabilirsiniz. Örneğin bunlardan bazıları şunlar olabilir:

  • Bankalardan taksitli 2. el kredisi kullanabilirsiniz 

  • Finans kuruluşlarında 2.el araç kredisi kullanabilirsiniz 

  • Senetle satış yapan galerilerle irtibata geçebilirsiniz 

Banka/Finans Kuruluşlarından Kredi Kullanmak 

Senetle araç almanın riskleri konusunda muhtemelen herkesin bir bilgisi vardır. Bu sebeple biz size daha çok banka veya finans kuruluşlarından krediyle araç almakla ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. Bu bilgileri verirken soru-cevap şeklinde ilerlemeyi daha etkili bulduk. Bu sorular üzerinden banka ya da finans kuruluşlarından kredi kullanarak 2. el araç satın alma hakkında bilgilenebilirsiniz.
 

Krediyi bankadan veya finans kuruluşundan almak arasında bir fark var mıdır? 

İlk sorumuzun cevabı ise “Hayır” olacaktır. Zira her iki kuruluşta bankacılık mevzuatlarına veya denetime tabi olduklarından benzer koşullarda 2. el finansmanı sağlamaktadırlar. 
 

Hangi kuruluştan kredi alacağımızı nasıl belirleyeceğiz? 

İlk başta şu soruyu düşünebilirsiniz: “2. el aracınızı ne tip bir kurumdan alıyorsunuz?”. Zira özellikle büyük ve kurumsal 2. el satış noktaları farklı banka ve finans kuruluşları ile anlaşarak zaman zaman piyasada bulunan oranlardan daha avantajlı oranlar taksitli araç alma imkânı sunuyorlar. Çoğu zaman alım esnasında aracı bulduğunuz anda kredi araştırması yapma süresi kısıtlı olacağı için daha aracınızı bulmadan internet üzerinde veya çalıştığınız bir banka varsa oradaki müşteri temsilcinizden 2. el oto kredisi oranlarını öğrenmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca oranları öğrenirken muhakkak ek giderleri de öğrenmeniz gerekiyor, çoğu yerde “dosya masrafı” olarak yer alan bu gider kalemi, kurumdan kuruma değişiklik gösterebiliyor. Buna ek olarak alacağınız 2. el taşıta kasko sigortası yaptırmak istemiyorsanız (ki biz kesinlikle yaptırmanızı öneriyoruz) finans kuruluşun kasko sigortası zorunluluğu var mı, bunu da sorgulamalısınız. 
 

Satın alacağınız 2. el noktasının özel anlaşmalı bir kurumu var mı? 

Eğer varsa işlemleriniz çok daha hızlı yürüyecek, ek olarak bu sebeple aracınıza çok daha hızlı kavuşabileceksiniz. 
 

İkinci el araç kredisi kullanırken neye dikkat etmelisiniz? 

İkinci el araç kredisi kullanırken aylık ödeme rakamının yanı sıra muhakkak toplam geri ödeme rakamına da göz atınız. Özellikle faizlerin yüksek olduğu dönemlerde daha kısa vadelerde borçlanınca toplam ödeme rakamının çok ciddi düşeceğini göreceksiniz. Bu sebeple aylık bütçenizi belki de biraz zorlayarak daha kısa vadeli bir kredi almak bütçeniz için avantaj sağlayabilecektir.